آشنایی با مراقبتهای قبل و بعد از کولپوسکوپی

مراقبت قبل و بعد از کولپوسکوپی

پزشکان از روش کولپوسکوپی برای تشخیص قطعی سرطان دهانه رحم یا شناسایی سلولهای پیش سرطانی استفاده می کنند. برای اینکه کولپوسکوپی انجام دهید، مثل تست پاپ اسمیر باید بعضی از مراقبتهای قبل و بعد از کولپوسکوپی را رعایت کنید تا دچار مشکل خاصی نشوید.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که اقدامات قبل از کولپوسکوپی چیست و بعد از کولپوسکوپی باید چه کارهایی را انجام دهید تا دچار عفونت و دیگر عوارض بعد از کولپوسکوپی نشوید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

در روز کولپوسکوپی دهانه رحم باید روی تخت مخصوص معاینه بخوابید و پاها را باز کنید. معاینه دهانه رحم بدون درد است بنابراین کولپوسکوپی با بیهوشی انجام نمی شود. پزشک برای باز کردن کانال واژن انبر مخصوصی به نام اسپکولوم را وارد واژن می کند. دستگاه کولپوسکوپ را هم که یک میکروسکوپ قدرتمند است، در فاصله ۲۰ سانتی متری دهانه رحم قرار می دهد تا بتواند داخل واژن را به وضوح ببیند.

اگر سلولهای مشکوکی در دهانه رحم دیده شود، پزشک با رنگ مخصوصی داخل واژن و دهانه رحم را رنگ آمیزی کرده و دوباره با کولپوسکوپ آن را بررسی می کند. در صورت نیاز به نمونه برداری، ابزاری دیگر وارد واژن می شود تا سلولهای دهانه رحم را جمع آوری کند. این مرحله بیوپسی نام دارد که برای همه خانمها انجام نمی شود. اگر بعد از بیوپسی درد داشتید می توانید ۱ الی ۲ عدد بروفن مصرف کنید.

برای کولپوسکوپی دهانه رحم در شمال تهران، می توانید به مطب خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه و از تخصص ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت گرفتن وقت قبلی با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی

به گفته خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، قبل از مراجعه به مطب پزشک برای انجام کولپوسکوپی حتما باید نکات قبل از کولپوسکوپی را به دقت رعایت کنید. این نکات عبارتند از:

  • یک تا دو روز قبل از کولپوسکوپی نباید رابطه جنسی داشته باشید.
  • تا ۴۸ ساعت قبل از کولپوسکوپی نباید از داروهای داخل واژینالی استفاده کنید.
  • از دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی نباید از لوبریکانت، اسپرم کش و یا دوش واژینال استفاده کنید.

همچنین تا ۴۸ ساعت قبل از کولپوسکوپی نباید از تامپون و کاپ قاعدگی استفاده کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید که پزشک از شما خواسته است آنرا موقتا کنار بگذارید، طبق دستور پزشک عمل کنید.

مراقبت قبل از کولپوسکوپی

آمادگی های قبل از کولپوسکوپی در روز مراجعه

قبل از کولپوسکوپی برای اینکه استرس کمتری داشته باشید، از پزشک تان بخواهید برایتان روند کار را توضیح دهد. به یاد داشته باشید که در روز معاینه و قبل از کولپوسکوپی موارد زیر را حتما در نظر بگیرید:

۱- اگر پریود هستید باید کولپوسکوپی را تا پایان پریودی عقب بیندازید.

۲- اگر در روز کولپوسکوپی کمر درد دارید، باید آنرا به پزشک تان بگویید.

۳- در صورتی که باردار هستید، داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید قبل از کولپوسکوپی حتما آنرا به پزشک اطلاع دهید.

۴- می توانید قبل کولپوسکوپی غذا و مایعات بخورید. ولی بهتر است قبل از انجام این تست، روده و مثانه کاملا خالی باشد تا موقع کولپوسکوپی احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

ممکن است همراه کولپوسکوپی نیاز به بیوپسی داشته باشید، پس بخاطر خونریزی و لکه بینی بعد از کولپوسکوپی حتما در روز مراجعه با خودتان یک پد نوار بهداشتی داشته باشید.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

به گفته خانم دکتر فرخی پور، اگر بیوپسی برایتان انجام نشده، نیازی به مراقبت های بعد از کولپوسکوپی نیست. اما در صورت انجام بیوپسی حتما باید برای جلوگیری از عوارض بعد از کولپوسکوپی، مراقبتهای زیر را انجام دهید:

۱- بعد از کولپوسکوپی نیازی به بستری شدن یا استراحت مطلق ندارید و می توانید به زندگی عادی برگردید. ولی برای بهبود سریعتر محل بیوپسی شده باید استراحت کنید و کارهای سنگین انجام ندهید.

۲- بنابر توصیه پزشک تان و مقدار بیوپسی ۲ تا ۶ هفته نباید ورزش کنید. بعد از این مدت می توانید کم کم با ورزش های سبک شروع کنید.

۳- تا دو هفته بعد از بیوپسی نباید رابطه جنسی (دخول واژینالی) داشته باشید یا چیزهایی مثل تامپون را وارد واژن تان کنید.

۴- تا زمان بهبودی کامل باید بهداشت واژن و لباس زیرتان را رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید. اما نباید از دوش واژینال استفاده کنید.

۵- اگر تا قبل از معاینه داروی خاصی مصرف می کردید، از پزشک تان بپرسید که کی می توانید دوباره مصرف آنها را شروع کنید.

۶- تا دو هفته بهتر است فقط دوش سریع بگیرید و از استحمام طولانی، نشستن در وان یا رفتن به استخر بپرهیزید.

۷- اولین پریودتان بعد از کولپوسکوپی معمولا سنگین خواهد بود، اما در پریودهای بعدی دوباره قاعدگی تان عادی می شود. در این مورد نگران نشوید.

۸- تا سه روز بعد از کولپوسکوپی، درد و گرفتگی خفیف دارید که عادی هستند و با مصرف داروی مسکن برطرف می شوند.

خونریزی بعد از کولپوسکوپی اگر خفیف باشد عادی است و تا یک هفته ترشحات رنگی دارید. نگران آنها نباشید. فقط در صورت درد و خونریزی شدید، تب و ترشحات چرکی و بد بوی واژن باید حتما هر چه سریعتر به پزشک تان مراجعه کنید. چون اینها علامت عفونت هستند و باید سریعتر درمان شوند.

بیشتر بخوانید: کولپوسکوپی چه عوارض و خطراتی دارد؟

پیشگیری از عفونت بعد از کولپوسکوپی

برای انجام تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شمال تهران مراجعه کنید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

سوالات رایج درباره کولپوسکوپی سرویکس

در این بخش می توانید پرسش و پاسخ کولپوسکوپی با دکتر فرخی پور را دنبال کنید:

بعد از کولپوسکوپی بدون بیوپسی می توانم نزدیکی کنم؟

در صورتی که نمونه برداری انجام نداده و هیچ احساس درد و ناراحتی ندارید، بله می توانید رابطه جنسی تان را شروع کنید.

بعد از کولپوسکوپی می توانم قرص ضد بارداری مصرف کنم؟

بله هیچ مشکلی ندارد و می توانید مثل قبل آن را ادامه دهید. اما اگر بیوپسی کرده اید تا دو هفته نباید مقاربت داشته باشید.

مرحله بعد از کولپوسکوپی چیست؟

اگر لازم باشد همراه با کولپوسکوپی برایتان نمونه برداری هم می کنیم و آنها را به آزمایشگاه می فرستیم. بعد از گرفتن جواب هم باید دوباره به مطب برای تفسیر جواب کولپوسکوپی مراجعه کنید.

کی کولپوسکوپی انجام دهیم؟

بهترین زمان برای کولپوسکوپی وقتی است که عفونت ندارید و پریود نیستید.

بعد از کولپوسکوپی چه بخوریم؟

رژیم غذایی خاصی نیاز ندارید، مگر اینکه پزشک تان بگوید. اما توصیه می کنم برای کاهش فشار به واژن، غذای فیبردار و مایعات بخورید که یبوست نگیرید.

کولپوسکوپی درد دارد؟

اگر بیوپسی از دهانه رحم یا واژن انجام شود کمی درد دارید که موقع کولپوسکوپی برایتان داروی بی حسی میزنیم. بعد از کولپوسکوپی هم درد خفیفی دارید که با خوردن مسکن های سبک برطرف می شود.

کولپوسکوپی بدون بیوپسی کردم اما درد و سوزش دارم، این خطرناک است؟

نه اصلا. علت درد شما فشار به واژن به خاطر ورود اسپکولوم است. احساس سوزش هم به دلیل شستشوی واژن با سرکه قبل از کولپوسکوپی است که بعد از چند روز رفع می شود. نگران نباشید.

می توانم کولپوسکوپی را در بارداری انجام دهم؟

کولپوسکوپی در بارداری خطری ندارد اما اگر اضطراری نباشد، ترجیح می دهیم این تست را تا بعد از زایمان به تأخیر بیندازیم.

بیوپسی دهانه رحم باعث نازایی می شود؟

خیر. کولپوسکوپی یا بیوپسی هیچ تاثیر منفی روی توانایی باروری و یا نازایی خانم ها ندارند.

از روش کولپوسکوپی برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

معمولا از کولپوسکوپی برای تشخیص ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم یا واژن، التهاب و زخم دهانه رحم استفاده می کنیم. همچنین کولپوسکوپی برای اچ پی وی هم به کار می رود.

اگر شما هم سوالی درباره مراقبت های قبل و بعد از کولپوسکوپی دارید، می توانید در بخش نظرات آنها را بپرسید.

۴/۵ - (۱۲ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *