۷ تفاوت علائم زگیل مقعدی و بواسیر

تفاوت-علائم-زگیل-مقعدی-و-بواسیر-

آیا موقع نشستن مقعدتان درد می گیرد و زیر انگشتتان توده هایی در این ناحیه حس می کنید؟ آیا در آینه توده ها را دیده اید ولی نمی دانید زگیل هستند یا بواسیر؟ در واقع این دو عارضه علائم مشابهی دارند و باعث می شوند آنها را با هم اشتباه بگیرید.
ما در این مقاله به ۷ تفاوت علائم زگیل مقعدی و بواسیر پرداخته ایم تا به شما در تشخیص خانگی بهتر این دو بیماری کمک کند. برای دسترسی سریعتر به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی یک بیماری مقاربتی است که در اثر آلودگی به ویروس اچ پی وی (HPV) یا پاپیلومای انسانی یا ایجاد می شود. ضایعات گوشتی زگیل ریز یا درشت و یا به صورت خوشه ای هستند و در داخل و اطراف مقعد ایجاد می شوند.

این نوع زگیلها می توانند در حدی بزرگ شوند که کل مقعد را بپوشانند. زگیلهای مقعدی مسری هستند و از طریق تماس مستقیم با پوست یا مخاط آلوده به خصوص حین رابطه جنسی منتقل می شوند. شکل ظاهری آنها به صورت توده های گل کلمی صورتی یا قهوه ای روشن است.

بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید بیماری است که در اثر تورم رگهای خونی در کانال مقعد ایجاد می شود. این بیماری در اثر یبوست، اسهال، زور زدن موقع دفع، فشار بارداری یا زایمان، علل هورمونی و نشستن طولانی مدت بروز می کند. بواسیر انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

  • بواسیر داخلی: توده در داخل مقعد (راست روده) قرار می گیرد و قابل مشاهده نیست.
  • بواسیر خارجی: توده بواسیر زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود.
  • بواسیر پرولاپس: زمانی اتفاق می افتد که توده بواسیر داخلی به دلیل فشار از مقعد بیرون زدگی پیدا می کند.

بواسیر-داخلی-و-خارجی

برای درمان زگیل مقعدی زنان در تهران، شما هم می توانید از تجهیزات پزشکی و تخصص دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

۷ فرق زگیل مقعدی و بواسیر از نظر علائم

به گفته دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، برخی از علائم زگیل مقعدی و بواسیر مشترک هستند، مثل خارش، خونریزی (خون روی مدفوع یا داخل مدفوع) و توده های نرمی که در بیرون یا داخل مقعد ایجاد می کنند.

اما بین علائم زگیل مقعدی و بواسیر تفاوتهایی نیز وجود دارد که به تشخیص آنها کمک می کند. این تفاوتها عبارتند از:

۱- زگیل مقعدی می تواند گسترش یابد و روی ناحیه تناسلی زنان زگیل تناسلی ایجاد کند یا باعث زگیل تناسلی در دهان شود. اما توده هموروئید محدود به همان ناحیه مقعد است.

۲- یبوست مزمن یا اسهال از علائم بواسیر هستند که در زگیل مقعدی وجود ندارند.

۳- در بواسیر احساس درد در حین حرکات روده وجود دارد اما زگیل مقعدی اینطور نیست.

۴- علائم بواسیر بسته به نوع و محل آنها متفاوت می شوند. مثلا خونریزی بیشتر از علائم بواسیر داخلی است تا انواع دیگر آن. ولی این زگیلهای مقعدی علائم مشخصی در همه افراد دارند.

۵- خونریزی به ندرت جزء علائم زگیل مقعدی در زنان است اما در هموروئید اغلب خونریزی رخ می دهد. به خصوص در بواسیر داخلی که خونریزی به رنگ روشن است و روی کاسه توالت می ریزد، موقع پاک کردن به دستمال می مالد و یا رگه های خون روی یا داخل مدفوع دیده می شود.

۶- متورم شدن اطراف مقعد یکی از علائم بواسیر خارجی است که به خصوص در بواسیر ترومبوزه که خون در هموروئید خارجی جمع می شود بروز می کند. این تورم با درد و التهاب زیادی در نزدیک مقعد همراه است. ولی چنین علائمی در زگیل مقعدی ایجاد نمی شود.

۷- هر چند درد کمتر جزء علائم بواسیر داخلی است اما یکی از ویژگی های اصلی بواسیر دردهای شدید ناشی از آن است. این دردها به شکل درد رکتوم، درد هنگام دفع مدفوع، درد و خارش شدید در ناحیه مقعد یا اطراف آن و درد یا ناراحتی هنگام نشستن بروز می کنند.

۸- اما زگیل های مقعدی معمولاً دردناک نیستند، مگر اینکه زگیلها به اندازه کافی بزرگ و تحریک کننده باشند.

عکس-واقعی-زگیل-مقعدی

برای درمان زگیل مقعدی زنان در تهران، شما هم می توانید از تجهیزات پزشکی و تخصص دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

جمع بندی پایانی

بواسیر یا هموروئید و زگیل مقعدی علائم مشابهی دارند، مثل رویش توده هایی در اطراف مقعد، خارش و خونریزی. اما این دو عارضه علائم متفاوتی هم دارند که به تشخیص آنها از یکدیگر کمک می کند.

یکی از این تفاوتهای اصلی درد است که در زگیل مقعدی کمتر دیده می شود اما در بواسیر به صورت درد و خارش شدید مقعد به خصوص موقع اجابت مزاج بروز می کند.

سوالات متداول

درباره تفاوت زگیل مقعدی با بواسیر معمولا خانم ها سوالات زیر را از خانم دکتر فرخی پور می پرسند:

روشهای درمان بواسیر و درمان زگیل مقعدی در زنان چه تفاوتهایی دارند؟

چهار درمان اصلی برای زگیل مقعدی وجود دارد که عبارتند از کرم های موضعی، کرایوتراپی، سوزاندن زگیل و برداشتن زگیل با جراحی. اما برای درمان بواسیر از روشهایی مثل رژیم غذایی پر فیبر، استفاده از کرمهای موضعی و گاهی عمل جراحی استفاده می کنیم.

برای هموروئید چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر موقع دفع مدفوع دچار خونریزی شدید می شوید یا بعد از یک هفته هنوز بواسیر بهبود نیافته است، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. چون خونریزی زیاد منجر به سرگیجه و غش می شود و از طرفی می تواند خونریزی مقعدی علامت بیماریهای دیگری مثل سرطان روده بزرگ یا سرطان مقعد باشد.

اگر سوالی درباره زگیل مقعدی و یا بواسیر دارید، در بخش نظرات می توانید از کلینیک ما سوال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *