کولپوسکوپی چه عوارض و خطراتی دارد؟

عوارض کولپوسکوپی

آزمایش کولپوسکوپی برای تشخیص دقیق سرطان دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی انجام می شود. بانوانی که تست پاپ اسمیر و یا آزمایش HPV آنها برای تیپهای خطرناک زگیل تناسلی مثبت بوده، برای بررسی بیشتر بافت رحم برایشان تست کولپوسکوپی تجویز می شود. در کنار این موارد، عفونتهای دهانه رحم و زخمهای دهانه رحم هم در بعضی موارد نیاز به کولپو دارند.
برای مواردی که در بالا گفتیم، انجام کولپوسکوپی ضروری است و می توانید آن را در مطب پزشک زنان، مراکز درمانی و بیمارستانها انجام دهید. اغلب خانم ها به دلیل عوارض احتمالی که فکر می کنند، این آزمایش دارد، از انجام آن نگران هستند. به همین علت قصد داریم موضوع این مقاله را به کولپوسکوپی و عوارض آن اختصاص دهیم. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عوارض کولپوسکوپی دهانه رحم

در تمام کولپوسکوپی هایی که از دهانه رحم (سرویکس) انجام می شود، موقع ورود ابزار معاینه (اسپکولوم) کمی احساس درد و فشار در کانال واژن ایجاد خواهد شد. همچنین به خاطر شستشوی دهانه رحم با محلول اسیدی مخصوص، کمی احساس سوزش یا سوختگی می کنید. این دو عارضه کاملا عادی هستند و بعد از یک یا دو روز برطرف می شوند.

عوارض کولپوسکوپی + بیوپسی

اگر موقع کولپوسکوپی دهانه رحم، پزشک تشخیص دهد که نیاز به بیوپسی (نمونه برداری) از سلول های دهانه رحم هست، بعد از کولپوسکوپی همراه بیوپسی، عوارض بیشتری را باید تحمل کنید که عبارتند از:

درد بعد از کولپوسکوپی: این درد شبیه به درد قاعدگی است و با از بین رفتن داروی بیحسی ایجاد می شود. با خوردن قرصهای مسکن سبک می توانید درد آن را تسکین دهید. هر چند که این دردها یکی دو روز بیشتر دوام ندارند و اغلب قابل تحمل اند.

خونریزی بعد از کولپوسکوپی: لکه بینی و خونریزی بعد از کولپوسکوپی هم تا حدود ۳ روز بعد از بیوپسی ادامه دارد و طبیعی است. در این مدت می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. طی این چند روز باید خونریزی شما هر روز کمتر و کمتر شده و مداوم نباشد. اگر قصد کولپوسکوپی دارید، فراموش نکنید که همراه خود نوار و پد بهداشتی به همراه داشته باشید.

ترشحات قهوه ای یا تیره: برای مشخص تر شدن سلول های دهانه رحم، قبل از بیوپسی، دهانه رحم با رنگ مخصوصی رنگ آمیزی می شود. اگر ترشحات قهوه ای یا تیره واژینالی دارید، نگران نباشید. چون این ترشحات ناشی از خروج همان رنگهایی است که در واژن مانده و با ترشحات واژن ترکیب شده و طی چند روز تخلیه می شود.

بیشتر بخوانید: مراقبتهای قبل و بعد از کولپوسکوپی

برای انجام تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر صفورا فرخی پور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی  مراجعه کنید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

نحوه انجام کولپوسکوپی

خطرات کولپوسکوپی که باید جدی بگیرید!

تمام عوارض بعد از کولپوسکوپی عادی نیستند و بعضی از آنها خطرناک بوده و نشانه عفونت بعد از کولپوسکوپی هستند. این عوارض غیرطبیعی عبارتند از:

  • خونریزی سنگینی که بیشتر از خونریزی قاعدگی است و هر ساعت مجبورید نوار بهداشتی تان را عوض کنید
  • ترشحات عفونی زرد رنگی دارید که بوی بدی می دهند
  • درد شدید زیر شکم و لگن که با خوردن مسکن بهتر نمی شود
  • تب بالای ۳۸ درجه یا لرز
  • خونریزی واژینالی طولانی که بیشتر از یک هفته ادامه دارد

علائم فوق بسیار بسیار نادر هستند و جای نگرانی ندارند، اما وظیفه خود می دانیم شما را از آنها مطلع کنیم. با دیدن هر یک از علائم بالا سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. چون در صورت عدم درمان به موقع عفونت بعد از کولپوسکوپی با عوارضی مثل بیماری التهاب لگن و عفونت رحم روبرو خواهید شد.

برای انجام کولپوسکوپی در تهران، شما هم می توانید از تخصص و تجربه دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ در مورد کولپوسکوپی و عوارض آن

پاسخ خانم دکتر فرخی پور به رایج ترین سوالات شما در مورد کولپوسکوپی رحم را در ادامه می توانید بخوانید.

کولپوسکوپی چقدر طول می کشد؟

معمولا کولپوسکوپی حدود ۱۰ دقیقه و اگر نیاز به بیوپسی هم داشته باشید، حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

عوارض کولپوسکوپی در بارداری چیست؟

کولپوسکوپی هیچ مشکلی در بارداری ندارد. مگر اینکه نیاز به بیوپسی داشته باشید. در این صورت بعد از زایمان باید کولپوسکوپی کنید. چون بیوپسی در دوران بارداری با خونریزی بیشتری همراه بوده و تاثیر منفی در رشد جنین دارد. تنها در موارد خیلی خاص پزشک شما اجازه بیوپسی می دهد که زیرنظر پزشک منعی ندارد.

اگر پریود باشم و کولپوسکوپی کنم چه عوارضی دارد؟

در دوران پریودی کولپویکوپب انجام نمی شود، چون خون قاعدگی مانع از این می شود که پزشک بتواند سلولهای دهانه رحم را به درستی مشاهده کند. بهترین زمان برای کولپوسکوپی چند روز بعد از پایان پریودی است.

من بعد از کولپوسکوپی هیچ لکه بینی یا عوارضی نداشتم، آیا کولپوسکوپی من خوب انجام نشده است؟

درد و عوارضی که در بالا گفتم به خاطر نمونه برداری ایجاد می شود. حتما شما نیازی به نمونه برداری نداشته اید و برای همین کولپوسکوپی، بدون بیوپسی را برایتان انجام داده اند. نکته دیگر اینکه نمونه برداری کولپوسکوپی دقیقا شبیه نمونه برداری پاپ تست می باشد و در بعضی از خانمها هیچ عارضه خاصی بعد از بیوپسی مشاهده نمی شود.

چطور میتوانم از عفونت بعد از کولپوسکوپی جلوگیری کنم؟

تا یک هفته بهداشت لباس زیر و واژن تان را رعایت کنید تا تمیز و خشک باشند. دو تا سه روز هم نباید رابطه جنسی داشته باشید یا چیزی وارد واژن تان کنید.

اگر شما هم سوالی درباره کولپوسکوپی و عوارض آن دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را بپرسید.

۴/۵ - (۸ امتیاز)
۴ دیدگاه ها
    • کاری خاصی نباید بکنید. این علائم عادی هستند و چند روز بعد از کولپوسکوپی رفع میشن. می تونید برای رفع سوزش داروهای مسکن مثل استامینوفن مصرف کنید یا هر چیزی که پزشکتون تجویز کردن.

  • با سلام
    آیا من که بعد از خونریزی پریود، چند روز لکه بینی هم دارم، میتوانم کولپوسکوپی را در زمان لکه بینی انجام دهم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *