کولپوسکوپی چه عوارض و خطراتی دارد؟

عوارض کولپوسکوپی

آزمایش کولپوسکوپی برای تشخیص دقیق سرطان دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی انجام می شود. بانوانی که تست پاپ اسمیر و یا آزمایش HPV آنها برای تیپهای خطرناک زگیل تناسلی مثبت بوده، برای بررسی بیشتر بافت رحم برایشان تست کولپوسکوپی تجویز می شود.
برای چنین موارد انجام کولپوسکوپی ضروری است و می توانید آن را در مطب پزشک زنان، مراکز درمانی و بیمارستانها انجام دهید. اغلب خانم ها به دلیل عوارض احتمالی که فکر می کنند، این آزمایش دارد، از انجام آن نگران هستند. به همین علت قصد داریم موضوع این مقاله را به کولپوسکوپی و عوارض آن اختصاص دهیم. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عوارض کولپوسکوپی رحم

در تمام کولپوسکوپی هایی که از رحم گرفته می شود، موقع ورود ابزار معاینه (اسپکولوم) کمی احساس درد و فشار در کانال واژن ایجاد خواهد شد. همچنین به خاطر شستشوی دهانه رحم با محلول سرکه، احساس سوزش یا سوختگی می کنید. این دو عارضه کاملا عادی هستند و بعد از یک یا دو روز برطرف می شوند.

عوارض کولپوسکوپی + بیوپسی

اگر موقع کولپوسکوپی دهانه رحم، پزشک تشخیص دهد که نیاز به بیوپسی (نمونه برداری) از سلول های دهانه رحم هست، بعد از کولپوسکوپی همراه بیوپسی، عوارض بیشتری را باید تحمل کنید که عبارتند از:

درد بعد از کولپوسکوپی: این درد شبیه به درد قاعدگی است و با از بین رفتن داروی بیحسی ایجاد می شود. با خوردن قرصهای مسکن سبک می توانید درد آن را تسکین دهید. هر چند که این دردها یکی دو روز بیشتر دوام ندارند و اغلب قابل تحمل اند.

خونریزی بعد از کولپوسکوپی: لکه بینی و خونریزی بعد از کولپوسکوپی هم تا حدود ۵ روز بعد از بیوپسی ادامه دارد و طبیعی است. در این مدت می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. طی این چند روز باید خونریزی شما هر روز کمتر و کمتر شده و مداوم نباشد.

ترشحات قهوه ای یا تیره: برای مشخص تر شدن سلول های دهانه رحم، قبل از بیوپسی، دهانه رحم با رنگ مخصوصی رنگ آمیزی می شود. اگر ترشحات قهوه ای یا تیره واژینالی دارید، نگران نباشید. چون این ترشحات ناشی از خروج همان رنگهایی است که در واژن مانده و طی چند روز تخلیه می شود.

بیشتر بخوانید: مراقبتهای قبل و بعد از کولپوسکوپی

برای انجام تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر صفورا فرخی پور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شمال تهران مراجعه کنید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

نحوه انجام کولپوسکوپی

خطرات کولپوسکوپی که باید جدی بگیرید!

تمام عوارض بعد از کولپوسکوپی عادی نیستند و بعضی از آنها خطرناک بوده و نشانه عفونت بعد از کولپوسکوپی هستند. این عوارض غیرطبیعی عبارتند از:

  • خونریزی سنگینی که بیشتر از خونریزی قاعدگی است و هر ساعت مجبورید نوار بهداشتی تان را عوض کنید
  • ترشحات عفونی زرد رنگی دارید که بوی بدی می دهند
  • درد شدید زیر شکم و لگن که با خوردن مسکن بهتر نمی شود
  • تب بالای ۳۸ درجه یا لرز
  • خونریزی واژینالی طولانی که بیشتر از یک هفته ادامه دارد

با دیدن هر یک از علائم بالا سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. چون در صورت عدم درمان به موقع عفونت بعد از کولپوسکوپی با عوارضی مثل بیماری التهاب لگن، عفونت رحم و حتی نازایی روبرو خواهید شد.

برای انجام کولپوسکوپی در شمال تهران، شما هم می توانید از تخصص و تجربه دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ در مورد کولپوسکوپی و عوارض آن

پاسخ خانم دکتر فرخی پور به رایج ترین سوالات شما در مورد کولپوسکوپی رحم را در ادامه می توانید بخوانید.

کولپوسکوپی چقدر طول می کشد؟

معمولا کولپوسکوپی حدود ۱۰ دقیقه و اگر نیاز به بیوپسی هم داشته باشید، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

عوارض کولپوسکوپی در بارداری چیست؟

کولپوسکوپی هیچ مشکلی در بارداری ندارد. مگر اینکه نیاز به بیوپسی داشته باشید. در این صورت بعد از زایمان باید کولپوسکوپی کنید. چون بیوپسی در دوران بارداری با خونریزی بیشتری همراه بوده و تاثیر منفی در رشد جنین دارد.

اگر پریود باشم و کولپوسکوپی کنم چه عوارضی دارد؟

چون در دوران پریودی، دستگاه تناسلی حساس است، درد و ناراحتی بیشتری دارید. در ضمن رعایت بهداشت موقع پریودی سخت تر است، پس احتمال عفونت هم بیشتر می شود. بهترین زمان برای کولپوسکوپی بعد از پایان پریودی است.

من بعد از کولپوسکوپی هیچ لکه بینی یا عوارضی نداشتم، آیا کولپوسکوپی من خوب انجام نشده است؟

درد و عوارضی که در بالا گفتم به خاطر نمونه برداری ایجاد می شود. حتما شما نیازی به نمونه برداری نداشته اید و برای همین کولپوسکوپی، بدون بیوپسی را برایتان انجام داده اند.

چطور میتوانم از عفونت بعد از کولپوسکوپی جلوگیری کنم؟

تا یک هفته بهداشت لباس زیر و واژن تان را رعایت کنید تا تمیز و خشک باشند. دو تا سه روز هم نباید رابطه جنسی داشته باشید یا چیزی وارد واژن تان کنید.

اگر شما هم سوالی درباره کولپوسکوپی و عوارض آن دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را بپرسید.

۳.۹/۵ - (۷ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *