همه چیز درباره کیست نابوتین (اندازه، علائم و عوارض)

کیست نابوتین

کیست نابوتین (کیست دهانه رحم)، برجستگی هایی است که روی غدد دهانه رحم (سرویکس) ایجاد می شوند. این برآمدگی های کوچک پر از مایعات لزج و شفاف به رنگ های سفید، زرد روشن یا زرد مایل به قهوه ای هستند. این نوع کیست قبل از یائسگی و اغلب در دوران بارداری یا بعد از زایمان ایجاد می شود.
کیست نابوتین (Nabothian Cysts) در بسیاری از خانم ها شایع بوده و در معاینات لگنی دوره ای تشخیص داده می شوند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت این نوع کیست چه علائم و عوارضی دارد و برای درمان کیست نابوتین دهانه رحم چه روشهایی وجود دارد. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اندازه طبیعی کیست نابوتین چقدر است؟

به گفته دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان، اندازه طبیعی کیست نابوتین (کیست های ریز) مثل کیست تخمدان و بقیه کیست های دستگاه تولیدمثل زنان هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. کیست نابوتین ممکن است بزرگ یا کوچک، تکی یا چند تایی باشد. کیست های کوچک بدون علائم اند و نیازی به درمان ندارند.

اما اگر کیست بزرگ شود و اندازه آن به ۴ سانتی متر برسد، علائم ایجاد کرده و نیاز به درمان دارد. از آنجایی که کیست های نبوتین برای مدت طولانی روی سرویکس می مانند، ممکن است در طول زمان بزرگتر شوند. بنابراین اگر قبلا علائم نداشته اید، بعدها با بزرگتر شدن آن، علائم کیست نابوتین ظاهر می شود.

آشنایی با علائم کیست نابوتین

کیست نابوتین اگر کوچک باشد، علائمی ندارد و به طور اتفاقی موقع معاینه لگنی تشخیص داده می شود. علائم کیست نابوتین زمانی بروز می کند که اندازه کیست بزرگ باشد. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی و لکه بینی بین دو پریود
 • قاعدگی نامنظم
 • دردهای مقاربتی
 • ترشحات غیر عادی واژن
 • دردهای لگنی
 • احساس کشیدگی در لگن (اگر کیست نبوتین باعث افتادگی رحم شود)
 • احساس پری و سنگینی در واژن

این علائم می تواند نشانه مشکلات دیگر واژینالی هم باشد. با بروز چنین علائمی باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا با معاینه لگنی و آزمایش های لازم علت آن تشخیص داده شده و در صورت نیاز درمان شوید.

علائم ترکیدن کیست نابوتین

کیست نابوتین دهانه رحم چون پر از مایع لزج و مخاطی است، ممکن است خودبخود بترکد. علائم ترکیدن کیست نابوتن عبارتند از:

 • خونریزی واژن
 • ترشحات غیر طبیعی واژینالی
 • بوی بد واژن

برای اطمینان از اینکه ترشحات واژن ناشی از ترکیدن کیست دهانه رحم است یا نه، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. چون بیماری های دیگری مثل عفونت های واژن هم چنین علائمی دارند. به علاوه اگر ترشحات یا بوی بد واژن ادامه پیدا کرد، حتما باید پزشک زنان شما را معاینه کند.

علائم ترکیدن کیست نابوتین

در صورت بروز علائم کیست نبوتین دهانه رحم شما هم می توانید برای درمان آن به خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شمال تهران مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد کیست نابوتن چیست؟

علت اصلی ایجاد کیست دهانه رحم، مسدود شدن غدد نابوتین در سرویکس است که باعث تجمع مخاط در این غدد و ایجاد کیست می شود. ایجاد بافت های جدید روی دهانه رحم بعد از زایمان هم می تواند منجر به مسدود شدن غدد نابوتین شود. به طور کلی، عوامل زیر از رایج ترین علل ایجاد کیست نابوتین هستند:

 • التهاب سرویکس بعد از زایمان
 • ضربات و جراحت های اطراف دهانه رحم
 • بارداری
 • زایمان
 • عمل هیسترکتومی (در آوردن رحم)

بانوانی که در سنین باروری هستند (از سن بلوغ تا شروع یائسگی) بیشتر از زنان دیگر دچار کیست نابوتین می شوند.

آیا کیست دهانه رحم خطرناک است؟

کیست های نابوتین خطرناک نیستند و نمی تواند علامت سرطان دهانه رحم باشند. همچنین این نوع کیست خوش خیم بوده و سرطانی نیست. اما بزرگ شدن یا زیاد شدن تعداد آنها می تواند با عوارض زیر همراه باشد:

 • مسدود شدن سرویکس
 • سخت شدن معاینه دهانه رحم یا ناممکن شدن آن
 • پرولاپس رحم به دلیل بزرگی زیاد کیست نبوتین
 • تغییر اندازه دهانه رحم به خاطر بزرگی زیاد کیست
 • اتساع دهانه رحم
 • دردناک شدن تست پاپ اسمیر

ولی به طور کلی، عوارض کیست نابوتین جدی نیستند و این نوع کیست جزء کیست های طبیعی و بی خطر دستگاه تناسلی زنان به شمار می رود.

کیست نابوتین باعث نازایی می شود؟

کیست های نابوتین در هر اندازه ای که باشند منجر به ناباروری در زنان نمی شوند. اگر خانمی با وجود کیست نابوتن با مشکل نازایی روبرو است، علت آن می تواند مربوط به موارد دیگر باشد، مثلا:

 • تخمدان پلی کیستیک
 •  اختلالات هورمونی
 • اختلالات تیروئید

در واقع کیست نبوتین از کیست های رایجی است که در زنانی که زایمان کرده اند، دیده می شود و هیچ مشکل جدی ایجاد نمی کند.

اشتباه گرفتن کیست نابوتین با آدنوم بدخیم

یکی از بیماری های نادری که ممکن است با کیست نابوتین اشتباه گرفته شود، نئوپلازی بدخیم دهانه رحم (آدنوم بدخیم) است که نوعی سرطان دهانه رحم به حساب می آید. این تومورهای بدخیم زمانی ایجاد می شوند که با افزایش مخاط دهانه رحم کیست هایی شبیه نبوتین ایجاد می کنند.

علائم این عارضه بسیار شبیه کیست نبوتین است. در صورتی که پزشک مشکوک به آدنوم بدخیم باشد، حتما از کیست بیمار نمونه برداری صورت می گیرد. اگر کیست شما نابوتین نبوده و آدنوما باشد، پزشک حتما آن را با عمل جراحی کاملاً بر می دارد. خوشبختانه این عارضه چندان شایع نیست و به ندرت در زنان اتفاق می افتد.

حقایقی درباره کیست های نابوتین

کیست سرویکس چطور تشخیص داده می شود؟

پزشکان با معاینه لگنی می توانند کیست دهانه رحم را تشخیص دهند. اما اگر موقع معاینه متوجه ضایعاتی شوند که مشکوک به آدنوم بدخیم یا ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم باشد، از روش های زیر برای تشخیص کیست نابوتین استفاده می کنند:

اگر موقع انجام کولپوسکوپی، پزشک احتمال نئوپلازی بدخیم دهانه رحم (آدنوم بدخیم) را بدهد، بیوپسی یا نمونه برداری از کیست انجام شده و نمونه ها به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود. بعد از تشخیص علت دقیق علائمی که دارید، در صورت نیاز می توانید برای درمان کیست نابوتین دهانه رحم اقدام کنید.

روشهای درمان کیست نابوتین چیست؟

به گفته خانم دکتر فرخی پور، کیست های کوچک نابوتین نیازی به درمان ندارند. اما کیست های بزرگی که علامت دار شده اند و اجازه نمی دهند به درستی دهانه رحم معاینه شود، باید تخلیه یا برداشته شوند. متخصص زنان برای درمان کیست نابوتین دهانه رحم عمل های جراحی سبک زیر را انجام می دهند:

الکتروکوتر یا سوزاندن: در این روش، جراح با جریان الکتریکی کیست نابوتین را می سوزاند. ممکن است موقع الکتروکوتر مایعات داخل کیست نیز تخلیه شود. در این روش بیمار کمتر اذیت شده و خونریزی خیلی کمی خواهد داشت.

اکسیزیون یا برش: اکسیزیون یکی از روش های برداشتن کیست نبوتین است که با استفاده از تیغ جراحی انجام می شود. ممکن است همراه با سوزاندن کیست نابوتین، جراح برای خارج کردن کیست عمل اکسیزیون را هم انجام دهد.

کرایوتراپی یا سرما درمانی: در این روش از نیتروژن مایع برای سرما درمانی یا کرایوتراپی استفاده می شود. محتویات کیست با نیتروژن مایع منجمد و بعد خرد می شود. کرایو تراپی کم تهاجم ترین روش درمان کیست نابوتین سرویکس است.

پزشک زنان با توجه به اندازه کیست نابوتین، تعداد و میزان گستردگی کیست ها روی دهانه رحم تصمیم می گیرد که چه روشی برای جراحی کیست نابوتین بهتر است.

شما هم می توانید برای درمان کیست نابوتین دهانه رحم با سوزاندن یا کرایو تراپی به مطب خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شمال تهران مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس حاصل فرمایید.

دوره نقاهت کیست نابوتین سرویکس چقدر است؟

جراحی کیست نابوتین سرویکس یک عمل سرپایی است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. دوره نقاهت بیشتر بستگی به شرایط بیمار و نوع جراحی دارد.

معمولا دوره نقاهت عمل کیست نبوتین چند روز است و بعد از آن می توانید به زندگی عادی برگردید. اما برای از بعضی افراد ممکن است چند هفته طول بکشد تا کاملا بهبود پیدا کنند.

دوره نقاهت کیست نابوتین

سوالات رایج درباره کیست نابوتین سرویکس

در این جا می توانید پاسخ به سوالات رایج در مورد کیست نابوتین سرویکس را که از متخصص زنان پرسیده می شوند، بخوانید:

کیست نابوتین سرویکس اگر کوچک باشد نیازی به چکاپ مجدد دارد؟

بله. بهتر است به طور مرتب و دوره ایکیست شما چک شود تا اگر در حال بزرگ شدن است، درمان های لازم را برای آن انجام دهید.

برای درمان کیست نبوتین کی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کیست شما علامت دار شده، تعداد کیست ها زیاد شده یا بزرگی آنها اجازه نمی دهد معاینات دهانه رحم مثل تست پاپ اسمیر را انجام دهید باید برای درمان آن حتما اقدام کنید.

ادنوم بدخیم چه علائمی دارد؟

ادنوم بدخیم معمولا با گرفتگی دردناک شکم، پریود سنگین و طولانی و ترشحات آبکی واژن همراه است. همچنین بیمار موقع نزدیکی و بعد از آن دچار خونریزی می شود. البته این علائم با بیماری های دیگر مشترک است و برای تشخیص دقیق آن باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا کیست نابوتین سرویکس می تواند سرطانی شود؟

خیر. کیست های دهانه رحم سرطانی نیستند و سرطانی هم نمی شوند. اگر کیست شما بدخیم گزارش شده، مربوط به کیست ادنوم است که مشابه کیست نابوتین هستند.

آیا HPV می تواند باعث ایجاد کیست نابوتین شود؟

عفونت HPV مهمترین عاملی است که می تواند باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی شود. آسیب های ناشی از این عفونت در دهانه رحم می تواند در مواردی منجر به ایجاد کیست نبوتین شود. اما وجود این کیست ها دلیلی برای بروز حتمی عفونت زگیل تناسلی در زنان نیست.

با وجود کیست نابوتین میتوانم زایمان طبیعی کنم؟

اگر کیست بزرگ باشد و مشکلی برای زایمان ایجاد کند، ابتدا آن را بر می داریم و بعد زایمان را انجام می دهیم.

کیست دهانه رحم بیشتر در چه زنانی دیده می شود؟

کیست نبوتین در معاینه لگنی زنانی که زایمان کرده اند، زیاد دیده می شود. این مسئله عادی است و نباید نگران آن باشید.

اگر شما هم سوالی درباره علائم، عوارض و روش های درمان کیست نابوتین دارید، در بخش نظرات می توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۱۵ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *