آشنایی با زگیل تناسلی و انواع آن

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از عارضه‌هایی است که هر شخص باید با روش های انتقال، راه‌های درمان و انواع آن آشنا باشد تا در صورت مشاهده آن به صورت هوشمندانه عمل کند. در چنین شرایطی می توان به سرعت جلوی انتشار زگیل تناسلی و ایجاد عوارض ناشی از آن را گرفت. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع و مفیدی درباره این بیماری و راه‌های درمان آن در اختیار شما قرار دهیم. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید.

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی جهان که در اثر مقاربت ایجاد می شود، زگیل تناسلی است. این بیماری در اثر تماس مستقیم شخص آلوده و ارتباطات جنسی محافظت نشده  انتقال می‌یابد. توجه داشته باشید که احتمال مبتلا شدن زنان به زگیل تناسلی نسبت به مردان بیشتر است؛ بنابراین زنان باید در روابط خود بیشتر مراقب باشند و به بهداشت فردی اهمیت بیشتری بدهند. با انجام چند کار ساده می‌توان به راحتی  از مبتلا شدن به این بیماری خطرناک جلوگیری کرد.

زگیل تناسلی چیست؟

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی است در اثر ابتلا به ویروس پاپیلوما یاHPV  ایجاد می شود. از آنجایی که این ویروس به طور مستقیم روی اندام‌های تناسلی تاثیر می‌گذارد آن را جزو بیماری‌های مقاربتی به حساب می آورند. تقریباً اکثر افراد مبتلا به این ویروس، از بیماری خود بی اطلاع هستند و همین موضوع امر درمان آن را با مشکل مواجه کرده است. ویروس پاپیلوما روی سلول‌هایی که در نواحی مرطوب قرار دارند مثل دهان، گلو، واژن، دهانه رحم، مقعد و پوست ختنه‌گاه یافت می‌شود.

انواع زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی از لحاظ شکل ظاهری با زگیل معمولی تفاوت‌هایی دارند؛ حالت برآمده دارند و معمولا شبیه به گل کلم هستند. در صورت مواجه با زائده‌های برجسته و توپر گوشتی در نواحی دستگاه تناسلی خود و یا اطراف مقعد بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید. چرا که این ویروس قابلیت این را دارد که به سرعت منتقل شود. همه زگیل های تناسلی خطرناک نیستند. زگیل های تناسلی از لحاظ خطرناک بودن به دو دسته تقسیم می شوند:

زگیل تناسلی کم‌خطر
آنها فقط روی بدن زگیل ایجاد می‌کند و باعث ایجاد سلول‌های سرطانی نمی‌شود. این نوع زگیل در زنان و مردان شایع است. احتمال ایجاد این نوع زگیل در زنان در قسمت‌هایی که در معرض دید نیستند مانند نواحی داخلی دستگاه تناسلی(درون واژن یا دهانه‌ی رحم) بیشتر دیده می شود.

زگیل تناسلی پرخطر
زگیل های پر خطر باعث ایجاد سرطان در نواحی تناسلی می شوند. رشد این زگیل در مردان، فرد را به سرطان در ناحیه آلت تناسلی دچار می‌کند. همچنین این ویروس در ایجاد سرطان‌هایی مثل: زبان، دهان، مقعد، حنجره و سرطان دهانه رحم تاثیرگذار است با اینحال زگیل تناسلی عامل فوت افراد نیست اما اگر درمان مشکلات زیادی را برای بیمار در پی خواهد داشت. شما می توانید در مقاله آیا زگیل تناسلی کشنده است پاسخ روشن تر و شفاف تری را در این مورد بدست آورید. باتوجه به اسم این بیماری، ممکن است برخی فرض کنند که این بیماری فقط مخصوص اندام‌های تناسلی است. اما این عارضه در نواحی غیر از اندام‌های تناسلی مثل دهان و حنجره نیز باعث سرطان می شود. به یاد داشته باشید که تیپ های خطرناک ویروس HPV با کمک تست پاپ اسمیر قابل تشخیص هستند.

انواع زگیل تناسلی

اگر مبتلا به زگیل تناسلی شده اید برای تشخیص پر خطر یا کم خطر بودن آن می توانید از مشاوره خانم دکتر صفورا فرخی پور بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت می توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید..

آشنایی با علائم زگیل تناسلی

این بیماری زمانی‌که با ایجاد زائده‌هایی گوشتی، توپر و سفت بر روی بدن ظاهر شود به آسانی قابل تشخیص است. اما در برخی موارد، داخل اندام‌های تناسلی مثل داخل واژن یا دهانه رحم ایجاد می‌شوند که به راحتی قابل مشاهده نیستند و همین موضوع تشخیص این بیماری را سخت می‌کند. اما نگران نباشید چرا که با بررسی پزشک مربوطه تشخیص داده می‌شوند و در صورتی که به موقع برای درمان اقدام کرده باشید می‌توانید تا حدممکن جلوی عوارض‌های آن که مهم‌ترین آن انتقال به دیگران است را بگیرید. نشانه‌ها و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان عبارت است از:

 •  وجود برآمدگی‌های گوشتی و سفت روی پوست و نواحی تناسلی
 •  زگیل هم‌رنگ پوست است ولی در مواردی می‌تواند تیره‌تر یا روشن‌تر از پوست شما باشد.
 •  قرار گرفتن زگیل‌ها در مسیر مجاری ادراری می‌تواند باعث انسداد مجاری ادراری و خونریزی و درد شود.
 •  احساس سوزش و خارش در محل زگیل‌ها از نشانه‌های این بیماری است.

اگر فرد اطلاعات کافی در ارتباط با زگیل تناسلی داشته ‌باشد، می‌تواند آن را حتی در نواحی‌ای که به سادگی قابل مشاهده نیستند تشخیص دهد.

عوارض زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی می تواند عوارضی برای فرد و حتی دیگران به دنبال داشته باشد. از جمله مهمترین این عوارض عبارت است از:

 • ایجاد سرطان: زگیل تناسلی در مردان موجب بروز سرطان‌های مقعد و آلت تناسلی می شود. زگیل تناسلی در زنان موجب سرطان گردن رحم می‌شود. احتمال وقوع سرطان در زنان بیشتر از مردان است.
 •  انتقال زگیل تناسلی به شریک جنسی (انتقال بیماری به دیگران): از آنجایی که راههای انتقال زگیل تناسلی بسیار است، به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مقاله روشهای انتقال زگیل تناسلی را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل تست پاپ اسمیر

چه افرادی بیشتر در معرض زگیل تناسلی هستند؟

همان‌طور که مشخص است این بیماری از طریق ارتباطات جنسی، دهانی و به طور کلی پوستی انتقال می‌یابد. به همین خاطر رعایت نکات بهداشتی در حین رابطه و مراجعه به پزشک می‌تواند احتمال ابتلا افراد به این بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. ضمن اینکه تزریق واکسن تا قبل از ۲۸ سالگی خیلی موثر است. همچنین افرادی که سیستم ایمنی بدن‌ آن‌ها ضعیف است بیشتر در معرض زگیل تناسلی هستند. افراد دارای پوست خشک نیز می‌توانند بیشتر از بقیه به زگیل تناسلی مبتلا شوند. نوع ویروس‌هایی که در اثر رفتن به استخر باعث ایجاد زگیل می‌شوند با ویروس‌های زگیل تناسلی متفاوت است؛ از این رو احتمال وقوع این بیماری از طریق شنا در استخر بسیار کم است. اپیلاسیون نیز از این قاعده مستثنا نیست و از طریق اپیلاسیون هم احتمال بسیار کمی وجود دارد که فرد به زگیل تناسلی مبتلا شود.

فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

علائم و درمان تبخال تناسلی با زگیل تناسلی کاملا متفاوت هستند. گاهی این دو در اثر ناآگاهی به جای یک‌دیگر به کار برده می‌شوند. زگیل تبخالی از دسته تبخال‌ها است. اما زگیل تناسلی برجستگی‌هایی در قسمت‌های داخلی و خارجی بدن است. بنابراین زگیل تناسلی و زگیل تبخالی کاملا از یکدیگر مجزا هستند. زگیل تناسلی مادر باردار می‌تواند بر جنین درون رحم تاثیرگذار باشد. این به این معنی نیست که زگیل تناسلی ارثی است. زگیل تناسلی به هیچ وجه نمی‌تواند از طریق ژنتیک از نسلی به نسل دیگر انتقال یابد. شما می توانید با مطالعه مقاله تبخال تناسلی و زگیل تناسلی چه تفاوتهایی با هم دارند؟ اطلاعات کاملی در این زمینه بدست آورید.

فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی

راه‌های درمان زگیل تناسلی

ویروس‌ها و بیماری‌هایی مثل زگیل تناسلی در بیشتر موارد از طریق روابط جنسی انتقال می‌یابند. جلوگیری و پیشگیری از آن‌ها با رعایت نکات بهداشتی در حین رابطه امکانپذیر است. بعضی از افرادی که درمان شده‌اند نگران ابتلای مجدد به این بیماری هستند. در مورد بعضی از این ویروس ها می توان گفت فردی که درمان شده ممکن است دوباره مبتلا شود اما این به ندرت اتفاق می افتد و زیاد جای نگرانی نیست. درمان و پیشگیری از زگیل تناسلی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

یشگیری از زگیل تناسلی با واکسن
واکسن گارداسیل نام واکسنی است که برای پیشگیری از ابتلا به این عارضه وجود دارد. در بسیاری از کشور‌ها در سنینی که روابط جنسی افراد شروع می‌شود این واکسن تجویز می‌شود. واکسن مورد استفاده در کشور ما برای زگیل تناسلی کم‌خطر است. احتمال ابتلا به چهار نوع از این ویروس را کاهش می‌دهد. این واکسن در سه نوبت زده می‌شود. نوبت دوم، دو ماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم شش ماه بعد از نوبت اول. اگر این واکسن دقیقا در سه نوبت زده نشود تاثیر خود را نشان نمی‌دهد. واکسن هایی که برای نوع پر خطر هستند برای پسران و دختران در سنین بین ۹ تا ۳۰ مناسب است. برای تزریق این واکسن باید حتما باید به یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل مراجعه کنید. مطب خانم دکتر فرخی پور از جمله این مراکز است که با راهنمایی های ایشان به راحتی می توانید خود را از این بیماری ایمن کنید.

بهداشت جنسی برای پیشگیری از زگیل تناسلی
داشتن شریک جنسی امن که از نظر ارزش‌های اخلاقی مورد تایید باشد و برای بهداشت شخصی و زناشویی ارزش قائل باشد در پیشگیری به طور قابل توجهی حائز اهمیت است.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

واکسن تنها می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس‌ها را کاهش دهد اما در زمانی که ویروس‌ به سرعت در حال انتشار باشد تنها راه مقابله با آن‌ از بین بردن ویروس با لیزر است که یک راه قطعی برای از بین بردن آنها به شمار می‌رود. مزایای درمان با لیزر مزایای عبارت است از:

 • نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان نیست.
 • فرد نیاز به استراحت ندارد و بعد از عمل می‌تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.
 • عمل در مطب دکتر انجام می‌شود
 • فرد بیمار بعد از عمل از نظر ادرار و مدفوع مشکلی نخواهد داشت.
 • درمان با این روش نسبت به روش سنتی ارزان‌تر است و احتمال بازگشت دوباره زگیل در آن به شدت کمتر است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی|پلاسماتراپی

درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی پیشنهاد می کنیم از خدمات خانم دکتر صفورا فرخی پور بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت می توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

سخن پایانی

بیماری زگیل تناسلی با رعایت بهداشت حین رابطه جنسی و واکسیناسیون قابل پیشگیری است. زگیل تناسلی از جمله بیماری‌هایی است که به سرعت انتشار می‌یابد و عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد. با شناخت علائم وجود زگیل تناسلی بهتر است بعد از مشاهده هر گونه علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنید تا هرچه سریع‌تر از انتشار زگیل ها به سایر نقاط بدن خودتان و دیگران جلوگیری کنید. همچنین برای داشتن رابطه بعد از درمان زگیل تناسلی بایستی ۱ تا ۳ هفته صبر و بعد اقدام به رابطه کنید چرا که احتمال انتقال بیماری وجود دارد. بعد از این مدت پیشنهاد می کنیم ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و با توجه به توصیه های ایشان اقدام نمایید تا خطر انتقال کمتر شود.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما درباره زگیل تناسلی پاسخ داده باشیم. چنانچه سوالی در این مورد دارید می توانید از طریق بخش نظرات زیر مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *