تیپهای خطرناک ویروس اچ پی وی؛ علائم، تشخیص و درمان آن

تیپهای خطرناک ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی (Hpv) یکی از رایچ‌ترین بیماری های مقاربتی است که انواع مختلفی دارد و برخی از آنان ممکن است عوارض بیشتری نسبت به سایر انواع دیگر داشته باشد. زگیل تناسلی به خصوص برای زنان خطرناک است. برخی از انواع پر خطر آن می‌تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و سرطان مهبل منجر شوند. اما ممکن است برای برخی از افراد سوال مطرح شود که ویروس اچ پی وی با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است و معمولا نوع پر خطر این ویروس کدام‍‌اند؟ در ادامه این مقاله به علائم، انواع پرخطر ویروس اچ پی وی و راهکارهایی درمانی می‌پردازیم.

زگیل تناسلی یا عفونتHPV چیست؟

زگیل تناسلی برجستگی‌های گوشتی و خاکستری رنگ است که در ناحیه تناسلی زنان و مردان و حتی اطراف مقعد به وجود می‌آیند. زگیل تناسلی به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی از راه جنسی (STD) است که با نام کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل مقاربتی نیز شناخته می‌شود. این عارضه مسری است و حتی ممکن است در هر گروه سنی رخ دهد. همچنین خطرات hpv در دوران بارداری ممکن است سلامت شما و جنین تان را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین آن را جدی بگیرید.

علائم زگیل تناسلی

اکثر افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی علائمی ندارد. در اکثر مواقع عفونت‌های تناسلی مضر نبوده و خود به خود از بین می‌روند. در برخی از مواقع ممکن است علائم خفیف و شامل درد، خارش، خونریزی و حتی وجود زگیل در ناحیه تناسلی باشد. زگیل تناسلی کم خطر مانند HPV 6 و ۱۱، باعث حدود ۹۰٪ زگیل‌های دستگاه تناسلی می شوند و حتی هفته ها یا ماه ها پس از آن ظاهر شوند.

زگیل تناسلی پر خطر شامل HPV 16 و ۱۸ هستند که حدود ۷۰٪ از سرطان های دهانه رحم را ایجاد می‌کنند. معمولا این نوع عفونت بیشترین شیوع را در زنانی دارد که سن پایینی دارند و از نظر جنسی فعال هستند. به همین دلیل دانستن بهترین زمان برای کولپوسکوپی و پاپ اسمیر برای انجام آزمایش و غربالگری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

علائم زگیل تناسلی

انواع تیپهای اچ پی وی

در صورت ابتلا به این بیماری، پزشک شما، به کمک جواب آزمایش اچ پی وی و شناسایی نوع ویروس، بهتر می تواند مراحل بعدی درمان را تعیین کند. برخی از انواع ویروس اچ پی وی می‌توانند باعث بروز سرطان‌های مختلف شوند. پزشک مربوطه شما با نظارت و معاینه می‌تواند از پیشرفت سلول‌های سرطانی پیشگیری کند.

ویروس HPVنوع ۶
این نوع ویروس معمولا در گروه زگیل تناسلی کم خطر جای دارد. حدود ۹۰ درصد از زگیل‌های تناسلی به شکل گل کلم در ناحیه تناسلی و مقعد، از این نوع هستند. جالب است بدانید که اچ پی وی ۶ با دریافت واکسن HPV و جلوگیری از مقاربت جنسی با شرکای متعدد قابل پیشگیری است.

ویروسHPV نوع ۱۱
اچ پی وی نوع ۱۱ همانند مورد قبلی کم خطر است و معمولا زگیل‌های تناسلی خفیف را ایجاد خواهد کرد. همچنین می تواند تغییراتى در رحم ایجاد کند. با مصرف داروهای مرتبط در این زمینه و کاهش شرکای جنسی به سادگی می‌توان این نوع ویروس را درمان کرد.

ویروس HPV نوع ۱۶
این مورد یکی از شایع‌ترین انواع ویروس اچ پی وی است که معمولا با نشانه و علائمی همراه نیست. این نوع ویروس اچ پی وی باعث ایجاد ۵۰ درصد از سرطان‌های رحم خواهد شد.

ویروس HPV نوع ۱۸
این نوع یک ویروس پر خطر اچ پی وی است که دقیقا همانند اچ پی وی ۱۶ علائم و نشانه‌هایی ندارد و موجب سرطان دهانه رحم خواهد شد.
HPV 16 و HPV 18 هر دو باعث ایجاد ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان هستند.

به یاد داشته باشید که شما می توانید با تزریق واکسن گارداسیل خود را از برخی تیپهای زگیل تناسلی که بسیار رایج هستند ایمن نگه دارید. برای تزریق این واکسن بایستی به مراکز تزریق آن مراجعه کنید. مطب خانم دکتر فرخی پور بعنوان مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران به شما در این زمینه کمک می کنند.

تیپهای زگیل تناسلی کم خطر

زگیل تناسلی کم خطر سبب بروز سرطان یا دیگر مشکلات جدی سلامتی نمی‌شوند. معمولا این نوع از زگیل تناسلی برای فرد عوارضی را به همراه نخواهد داشت و قابل درمان است. همچنین این نوع عفونت ویروسی باعث زگیل‌هایی بر روی ناحیه تناسلی و مقعد در زنان و مردان خواهد شد. زگیل تناسلی کم خطر شامل تیپ‌های ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲، ۷۳ و ۸۱ هستند. انواع ۶ و ۱۱ مسئول تقریبا ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند.

تیپهای زگیل تناسلی کم خطر

بیشتر بخوانید: علائم و درمان تبخال تناسلی در زنان

تیپهای زگیل تناسلی پرخطر

متاسفانه اچ پی وی پرخطر علائمی ندارد.، نوع پرخطر زگیل تناسلی هیچگاه علائم عفونت را نشان نمی‌دهند تا زمانی که خطرات جدی ایجاد نکند. گروه پر خطر می‌تواند سلول های غیرطبیعی بر روی دهانه رحم ایجاد کند و در صورت عدم درمان منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد. معمولا انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ‌های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹ هستند.

طبق برخی از گزارش‌ها، سرطان دهانه رحم توسط تیپ های ۱۶ و ۱۸ رخ می دهد. به خصوص تیپ ۱۶ زگیل تناسلی مسئول ۹۵ درصد از سرطان های مقعد و سایر سرطان‌های دیگر است.

HPV پر خطر و سرطان

HPV به خودی خود سرطان نیست، اما موجب تغییراتی در سلول های بدن و در نهایت سرطان خواهد شد. اچ پی وی پرخطر می‌تواند باعث رشد سلولهای غیر طبیعی شوند. این سلولهای غیر طبیعی می‌توانند به مرور زمان منجر به انواع سرطان‌های مختلف شود. در صورت سرطانی شدن این تغییرات امکان دارد، علائمی بروز دهد. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید.

سرطان گردن رحم
معمولا اکثر سرطان‌های گردن رحم در اثر عفونت HPV ایجاد می‌شود. از بین سرطان‌های گردن رحم مرتبط با ویروس اچ پی وی، تقریباً ۷۰٪ توسط دو نوع HPV – ۱۶ و HPV – ۱۸ ایجاد خواهند شد. در زنانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، استعمال دخانیات خطر سرطان گردن رحم را افزایش می‌دهد.

سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم از اصلی‌ترین سرطان‌های مرتبط با ویروس اچ پی وی است. این عارضه در زنان باعث ایجاد تغییر در رنگ و ضخامت دهانه رحم خواهد شد و همچنین ممکن است بروز توده، خارش و درد مزمن را به همراه داشته باشد.

زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم

سرطان دهان
ویروس اچ‌پی‌وی در زنان و مردان باعث ایجاد سرطان دهان و سرطان حلق دهانی می‌شود. سرطان دهان باعث بروز گلو درد، سرفه های مدام، کاهش وزن، سختی در بلع و حتی ایجاد توده در گردن بیمار خواهد شد.  این نوع سرطان معمولا در مردان افزایش می‌یابد. تغییر در رفتارهای جنسی از جمله  آمیزش جنسی از راه دهان یکی از علل ابتلا به این سرطان است. از بین سرطان دهانه رحم مربوط به HPV ، حدود ۷۰٪ از دو نوع HPV 16 یا HPV 18  ایجاد می‌شوند.

سرطان مقعد
یکی از سرطان های مرتبط با زگیل تناسلی که اکثر در آقایان دیده می‌شود، سرطان مقعد است. نشانه های این نوع سرطان با خونریزی، درد، خارش در ناحیه مقعد همراه است و در عملکرد دفع بیمار مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

سرطان آلت تناسلی مردانه
این نوع سرطان با شیوع کمتر در مردان، باعث تغییراتی در رنگ و ضخامت پوست آلت شده و ممکن است زخمی دردناک و آزاردهنده روی آن ایجاد کند. با اینکه اچ پی وی شایع‌ترین بیماری از طریق رابطه جنسی است، اما سرطان‌های مرتبط با آن معمولا در مردان کمتر دیده می‌شود. احتمال ابتلا به سرطان مرتبط با اچ پی وی در این مردان بیشتر است:

 • مردان دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • مردانی که سکس آنال (رابطه جنسی مقعدی) دارند، معمولا به این ویروس مبتلا شده و در نهایت به سرطان مقعد دچار خواهند شد.

تشخیص ویروس زگیل تناسلی در زنان

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی پرخطر، آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی می‌تواند سلول های غیر طبیعی را در دهانه رحم شما تشخیص دهد. از آنجایی که آزمایش پاپ اسمیر معمولا دارای خطای ۴۰ درصدی است، توصیه می‌شود که هر سال زنان این آزمایش را انجام دهند و در صورت مثبت بودن جواب آزمایش مجددا شش ماه بعد آزمایش دهند. باتوجه به اینکه تفاوتهایی بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی وجود دارد، اگر پزشک در جواب آزمایش پاپ اسمیر نشانه هایی از وجود علائم ویروس را ببیند بلافاصله برای انجام آزمایش های دقیق تر برای شما کولپوسکوپی تجویز می کند چرا که در این آزمایش وجود سلولهای سرطانی در شما تایید یا رد می شود.

تشخیص ویروس زگیل تناسلی در زنان

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان این عارضه یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر فرخی پور جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

پیشگیری از ابتلا به ویروس  اچ پی وی

معمولا تنها راه پیشگیری از ابتلا به هر نوع عفونت زگیل تناسلی، کاهش خطر در فعالیت های جنسی از طریق واژینال، مقعد و یا حتی رابطه جنسی دهانی می‌باشد. بنابراین بهترین راه این است که تعداد شرکای جنسی خود را کم کنید و رابطه جنسی محدود و کنترل شده داشته باشید. البته استفاده از کاندوم می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت زگیل تناسلی شود، اما در کل از ناحیه تناسلی در برابر تماس پوست محافظت نخواهد کرد!

البته واکسن‌ ایرانی زگیل تناسلی پاپیلوگارد و گارداسیل وجود دارند که در برابر ابتلا به برخی از ویروس های اچ پی وی مصونیت ایجاد خواهند کرد.

چگونه می‌توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟

درمان قطعی برای HPV وجود ندارد. بهتر است بدانید که اکثر تیپهای زگیل تناسلی در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن از بین خواهند رفت، بنابراین لازم نیست انرژی خود را صرف نگرانی در مورد ویروس اچ پی وی کنید. فقط مطمئن شوید که از معاینات منظم خود، از جمله آزمایش های پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای اچ پی وی صرف نظر نمی‌کنید.
اگر تصمیم به درمان زگیل تناسلی دارید، بهتر است با پزشک خود درباره گزینه‌های درمانی مشورت کنید، پزشک شما می‌تواند با تجویز دارو، برداشتن زگیل ها با لیزر و در نهایت جراحی اقدام به درمان کند.

خانم دکتر فرخی پور با داشتن تجربه زیاد در این زمینه بهترین نوع درمان بیماری را به شما پیشنهاد خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما درباره ویروس اچ پی وی و انواع پر خطر آن پاسخ داده باشیم. چنانچه سوالی در این مورد دارید می توانید از طریق بخش نظرات زیر مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

۴.۱/۵ - (۶۳ امتیاز)
۶ دیدگاه ها
 • سلام خانمی هستم ۳۹ساله اچ پی وی ۴۴و۵۵دارم وزگیل هارودکترسوزوندبرام رابطه مقعدی ودهانی هم داشتم میخاستم بدونم ایاباعث سرطان دهان یامقعدیارحم میشه ی نوبت واکسن گارداسیل هم زدم خیلی نگرانم کمکم کنید

  • سلام. تیپهای شما کم خطره و برای اینکه زودتر ضایعاتش خوب بشه، براتون سوزوندنش. این تیپ ویروسها باعث سرطان دهانه رحم نمیشه. نگران نباشید ولی بقیه دوزهای واکسن تون رو به موقع بزنید که از تیپ های های ریسک و سرطانی ایمن باشید.

   • سلام من دختر هستم وزگیل تناسلی دارم نمیدونم باید چیکار کنم نمیدونم تیپ خطر ناکی هست یانه

    • سلام. اون تیپهای HPV که علامت پوستی میدن و بصورت زگیل هستند خطرناک نیستند. اما باید با پلاسما و لیزر برداشته بشن و سیستم ایمنی تقویت بشه. اما معمولا افراد تنها به یک تیپ مبتلا نمی شن و از اونجایی که بدلیل باکره بودن امکان تست پاپ اسمیر اچ پی وی تایپینگ وجود نداره تنها راه برداشتن نمونه از ترشحات واژن هست که دقت بالایی نداره اما بهرحال تنها راهه و نتایجش قابل قبوله.

 • سلام وقت بخیر ازمایش دادم و تیپ ۴۹-۵۲ هست
  ایا هیچ‌وقت اورال سکس نمیتونم داشته باشم
  و ایا تا پایان درمان رابطه نمیتونم داشته باشم ؟؟

  • سلام. تا زمانی که درمان نشده باشید میتونید ویروس زگیل تناسلی رو انتقال بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *