مقایسه روشهای برداشتن زگیل تناسلی در زنان

مقایسه-روشهای-برداشتن-زگیل-تناسلی

زگیل تناسلی در بانوان می تواند روی مقعد، لابیاها، کانال واژن، دهانه رحم، دهان، لبها یا گلو ایجاد شود. این ضایعات در اثر ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند.
زگیل های تناسلی از راه تماس پوستی یا رابطه جنسی به افراد دیگر منتقل می شوند و خوشبختانه روشهای مختلفی برای از بین بردن آنها وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم بهترین روشهای برداشتن زگیل تناسلی در زنان را با هم مقایسه کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تفاوت لیزر زگیل تناسلی با فریز کردن و پلاسما

فریز کردن یا انجماد (کرایوتراپی)، لیزر درمانی و پلاسما تراپی سه روش درمان سریع زگیل های تناسلی در زنان هستند که هر یک کاربردها و مزایای خاص خود را دارند. مهمترین تفاوتهای این سه روش درمان عبارتند از:

نحوه سوزاندن زگیل ها

لیزر، پلاسما و کرایوتراپی با روشهای متفاوتی سلولهای زگیل را از بین می برند:

درمان با روش انجماد یا فریز کردن
در این روش که کرایو تراپی یا کرایو سِرجِری نیز نام دارد، برای کشتن سلولهای زگیل از نیتروژن مایع استفاده می شود. سرمای نیتروژن باعث فریز شدن سلولهای زگیل و در نتیجه مرگ آنها می شود. گاهی ممکن است برای یک زگیل لازم باشد تا ۳ بار کرایوتراپی را انجام دهید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر
در این روش از دستگاه های لیزرهای CO2 مثل لیزر مونالیزا، لیزر ژولیت، … استفاده می شود. این لیزرها با شکستن گاز دی اکسید کربن، اشعه مادون قرمز تولید می کنند که مستقیماً به زگیل های تناسلی تابانده می شود. این پرتوها بدون آسیب زدن به سلولهای پوست، سلولهای زگیل را می سوزانند.

درمان زگیل با پلاسما
در این روش از دستگاه پلاسما جِت برای کشتن سلولهای زگیل استفاده می شود. پلاسما، حالت چهارم ماده است و می تواند سلولهای جامد زگیل را به گاز تبدیل کند (فرآیند تصعید). با این روش علاوه بر از بین رفتن زگیل ها، سطح پوست بیمار نیز صاف و یکدست می شود.

مزایای درمان

عوارض پلاسماتراپی زگیل تناسلی مثل درد، خونریزی، جای اسکار و زخم خیلی کمتر از روشهای لیزر و کرایو تراپی است. همچنین بهبود زخم ها بعد از لیزر و پلاسما تراپی سریعتر از روش انجماد بوده و ریسک عود زگیل ها نیز کمتر است. دیگر تفاوت های درمان زگیل تناسلی با این روشها عبارتند از:

۱- ریسک انتقال زگیل تناسلی به نواحی مجاور با پلاسما تراپی زگیل تناسلی کمتر از لیزر و کرایو سرجری است.

۲- پلاسما تراپی ایمن تر از لیزر و فریز کردن زگیل تناسلی زنان است تا جایی که برای درمان زگیل تناسلی در بارداری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- برداشتن زگیلها با لیزر دود تولید می کند که حاوی ویروس است و می تواند نقاط مجاور را نیز آلوده کند. اما سوزاندن زگیل ها با پلاسما جت بدون دود است و در مقایسه با لیزر روش ایمن تری است.

۴- ماندگاری درمان زگیل ها با پلاسماتراپی بیشتر از روشهای دیگر و به خصوص درمان با روش انجماد یا فریز کردن است.

روشهای-درمان-زگیل-تناسلی-زنان

برای درمان زگیل تناسلی با پلاسما تراپی در تهران، می توانید به مطب دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

مراقبتهای بعد از برداشتن زگیل

برداشتن زگیل با پلاسما جت و لیزر زگیل تناسلی در زنان نسبت به کرایو تراپی به مراقبتهای کمتری نیاز دارد. چون درمان با این روشها جای زخم کمتری ایجاد می کنند. به عنوان مراقبت های بعد از فریز زگیل تناسلی گاهی لازم است زخم ها پانسمان شوند و یا برای ترمیم سریعتر زخمها نیاز به مصرف پمادهای ترمیم کننده داشته باشید.

اما در مراقبتهای بعد از لیزر زگیل تناسلی و پلاسماتراپی نیازی به پانسمان یا مصرف پماد نیست. چون این دستگاه ها خاصیت جوانسازی دارند و باعث بهبود سریعتر زخم ها می شوند.

نکته: در هر سه روش نباید تا زمان بهبودی کامل زخم ها رابطه جنسی داشته باشید و باید از لمس زخم ها بپرهیزید.

بیشتر بخوانید: آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟

دوره نقاهت

پوسته پوسته شدن ضایعات زگیل و افتادن آنها یک هفته طول می کشد و تا ۲ هفته بعد از سوزاندن زگیل ها، زخم ها کاملاً بهبود می یابند. اما بسته به وضعیت زگیل ها ممکن است دوره نقاهت بعد از کرایو تراپی تا ۶ هفته طول بکشد.

اما دوره نقاهت بعد از لیزر و پلاسما تراپی بیش از ۴ هفته نیست. همچنین بعد از کرایو سرجری محل تحت درمان دچار تاول و التهاب موضعی می شود که دوره نقاهت آنها نیز حدود ۲ هفته است.

عوارض

عوارض پلاسما تراپی زگیل تناسلی مثل درد، سوزش و اسکار زخم ها نسبت به لیزر و کرایوتراپی کمتر است. همچنین لیزر در مقایسه با فریز زگیل تناسلی زنان دوره نقاهت و عوارض کمتری دارد  و جای زخم و اسکار کمتری می دهد. از دیگر تفاوتهای عوارض درمان با این سه روش عبارتند از:

هیپوپیگمانتاسیون (نقص رنگدانه ای): این مشکل بدلیل حساسیت بالای رنگدانه های پوست به سرما بیشتر در افراد دارای پوست تیره که کرایو سرجری انجام داده اند، رخ می دهد.

خارش و سوزش: این عوارض در روش فریز زگیل تناسلی زنان بیشتر از روشهای دیگر است و  یک تا سه ماه ممکن است این علائم طول بکشند.

تورم و التهاب: ناحیه تحت درمان برای حدود ۲-۳ روز و دربعضی افراد تا ۱۰ روز ممکن است ملتهب و متورم باشد.

پوسته شدن: پوسته پوسته شدن زگیلها بعد از کرایو تراپی و پلاسما تراپی معمولا ۵ تا ۷ روز  یا بیشتر طول می کشد.

بخارات سمی: لیزر زگیل تناسلی با ایجاد دود و بخارات سمی سلولهای زگیل را می سوزاند. این بخارها خطرناک هستند و می توانند نواحی مجاور زگیل را آلوده کنند. اما در پلاسما تراپی و کرایو سرجری این مشکل رخ نمی دهد.

روشهای-پیشگیری-و-انتقال-عفونتهای-مقاربتی

کاربردها و نتیجه درمان

زگیل های تناسلی بزرگ یا قطور معمولا با لیزر برداشته می شوند که این روش تا دو برابر موثرتر از کرایوسرجری است. متخصصان از کرایو تراپی برای درمان زگیل های پراکنده استفاده نمی کنند، بلکه این روش برای از بین بردن زگیل هایی مناسبتر است که نزدیک هم و خوشه ای رشد کرده اند.

همچنین احتمال عود زگیل تناسلی بعد از لیزر و پلاسما تراپی کمتر از روش کرایو تراپی است و درمان با این دستگاه ها سریعتر و قطعی تر از درمان با روش انجماد زگیل ها است.

موارد منع مصرف

معمولاً برای افراد بد زخم یا افراد مبتلا به دیابت، برخی نقصهای ایمنی مثل فقدان پادتن، برخی اختلالات خونی یا عروقی و یا کسانی که دارای پوست چرب هستند یا واکنش پوستی به سرما دارند، فریز کردن زگیل ها انجام نمی شود.

اما لیزر و پلاسما زگیل تناسلی را می توان برای اغلب خانم ها و در همه سنین انجام داد. البته اگر بیماری خاصی دارید یا باردار هستید، باید قبل از درمان زگیل تناسلی با هر روشی که هست، آن را به پزشکتان اطلاع دهید.

هزینه برداشتن زگیل ها

هزینه برداشتن زگیل تناسلی بسته به تعداد یا اندازه زگیلها، روش درمان، مدت زمان و یا تعداد جلسات درمان متغییر است. اما معمولا هزینه کرایوتراپی زگیل تناسلی کمتر از هزینه پلاسما زگیل تناسلی یا لیزر است.

درمان با لیزر به طور کلی هزینه بیشتری نسبت به روشهای دیگر دارد. البته ممکن است به خاطر بزرگ بودن زگیل تناسلی مجبور باشید ۳ جلسه فریز کردن را انجام دهید که هزینه کرایو تراپی شما را بالاتر می برد. اما لیزر و پلاسما معمولا در یک جلسه انجام می شوند.

زگیل-تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی خانم ها در تهران، شما هم می توانید از تخصص دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا اطلاع از هزینه پلاسما تراپی زگیل می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره درمان زگیل تناسلی زنان

معمولا در مورد درمان زگیل تناسلی سوالات زیر از متخصص زنان پرسیده می شود:

سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان فوری و قطعی زگیل تناسلی می توانید روشهای لیزر تراپی یا پلاسما تراپی را امتحان کنید که کم عارضه ترین و ایمن ترین روشهای درمان ضایعات زگیل هستند.

آیا بعد از لیزر زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

تا زمانی که زگیل فعال دارید و یا آن را درمان کرده اید ولی هنوز جای زخم آنها باقی است، نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید. چون باعث انتقال آن به دیگران یا تشدید درد و سوزش زخم ها می شود.

بعد از سوزاندن زگیل تناسلی چه باید کرد؟

باید زخم ها را تمیز و خشک نگه دارید و از دستکاری آنها بپرهیزید. داروهای تجویز شده را حتما به موقع مصرف کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله «بعد از سوزاندن زگیل تناسلی چه باید کرد» را مطالعه کنید.

اگر شما هم سوالی درباره درمان زگیل تناسلی دارید، می توانید در بخش نظرات از ما بپرسید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *