مرکز تخصصی زگیل تناسلی زنان در تهران

مرکز-زگیل-تناسلی-زنان-در-تهران

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که در اثر آلودگی به ویروس اچ پی وی (HPV ) یا پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. در این مقاله علاوه بر آشنایی با زگیل تناسلی در زنان، با یکی از بهترین مراکز تخصصی زگیل تناسلی در تهران آشنا خواهیم شد. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری جنسی و مسری است که در هر سنی می تواند در زنان و دختران بروز کند. ویروس اچ پی وی به دو نوع تقسیم بندی می شود:

اچ پی وی کم خطر: بیشتر زگیلهای تناسلی کم خطر و شامل تیپهای ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲، ۷۳ و ۸۱ هستند. تیپ ۶ و ۱۱ این نوع HPV عامل بروز ۹۰% از زگیلهای تناسلی است.

اچ پی وی پرخطر: تیپهای خطرناک ویروس اچ پی وی شامل انواع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹ هستند. این ویروسها معمولا زگیل ایجاد نمی کنند ولی ریسک سرطان های دهانه رحم، مقعد، واژن و دهان را بالا می برد.

چه تیپهایی از زگیل تناسلی خطرناکند؟

به گفته دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان، تیپ ۱۶ و ۱۸ در بین بقیه تیپهای اچ پی خطرناکتر بوده و عامل بیش از ۷۰% سرطان های ناشی از عفونت زگیل تناسلی هستند.

البته تیپ ۱۱ ویروسهای کم خطر هم می تواند باعث ایجاد تغییراتی در سلولهای دهانه رحم شود اما ریسک ایجاد سرطان های پیشرفته را ندارد.

زگیل تناسلی در کدام قسمت رشد میکند؟

معمولا زگیلهای تناسلی روی دهانه رحم، واژن، لابیاها، مقعد، کشاله ران، دهان، لب، زبان یا گلوی شخص آلوده به این ویروس ایجاد می شوند.

رشد-زگیل-تناسلی-در-دهان

علائم زگیل تناسلی

علائم اولیه زگیل تناسلی ممکن است بعد از چند هفته تا چند سال بعد از آلوده شدن به این ویروس ظاهر شوند. معمولا اچ پی وی علائم ایجاد نمی کند ولی در صورت بروز علائم، نشانه های آن عبارتند از:

 • زائده های گل کلم مانند، برجسته و گوشتی به رنگ خاکستری، سفید، صورتی، قرمز یا قهوه ای
 • ایجاد برجستگی های ضخیم یا نرم و صاف، بزرگ یا کوچک، تکی یا دسته ای
 • درد و خارش
 • خونریزی حین رابطه جنسی
 • ایجاد ترشحات مقعدی

علائم زگیل تناسلی ممکن است از شدید تا خفیف متغییر باشد و نباید آنرا با تاولهای تبخال تناسلی اشتباه بگیرید.

زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چه تفاوتی دارد؟

تبخال تناسلی تاولهای آبکی هستند که در اثر ویروس هرپس ایجاد می شوند اما زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلوما بروز می کند. مهمترین فرق تبخال و زگیل تناسلی عبارتند از:

 • برخلاف زگیل تناسلی، تبخال براحتی با داروهای ضدویروسی درمان می شود.
 • تبخالها برخلاف زگیلها همیشه علائم دار هستند و علائم متفاوتی با زگیلها بروز می دهند.
 • تبخال تناسلی باعث ایجاد سرطان دهانه رحم نمی شوند.

آیا تبخال تناسلی و زگیل تناسلی نشانه ایدز هستند؟

تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در اثر ایدز ایجاد نمی شوند. اما ابتلا به این بیماریها نشانه ضعف سیستم ایمنی بدن بوده و فرد آلوده به ویروسهای هرپس یا پاپیلوما ممکن است به علت سیستم ایمنی پایین به ویروس HIV (ایدز) نیز مبتلا شود.

تبخال-تناسلی-در-زنان

راه های انتقال زگیل تناسلی در زنان

رابطه جنسی واژینالی، مقعدی، دهانی و تماس پوستی این نواحی با زگیلهای فرد آلوده اصلی ترین راه انتقال زگیل تناسلی (حتی در بین افراد همجنسگرا) است. البته استفاده از لباس زیر و ژیلت فرد آلوده هم می تواند از روشهای انتقال زگیل تناسلی باشد.

آیا زگیل تناسلی از طریق لیزر موی زائد منتقل می شود؟

اگر با لیزرهای تماسی و بدون کشیدن سلفون روی سر تماسی لیزر، این کار را انجام دهید و قبل از شما فرد آلوده به این ویروس لیزر شده باشد، شما هم مبتلا می شوید. در مورد لیزر بیکینی و HPV به نکات زیر توجه کنید:

 • لیزر موهای زائد در کسانی که قبلا زگیل تناسلی آنها کاملا درمان شده، باعث برگشت زگیلها نمی شود.
 • با ضدعفونی کردن سر دستگاه لیزر با الکل، ۲ ساعت طول می کشد تا ویروس پاپیلوما از بین برود.
 • بعد از دو هفته از ناپدید شدن کامل زگیل ها می توانید لیزر بیکینی را انجام دهید.
 • اگر زگیلها فعال باشند و لیزر کنید، تعدادشان بیشتر شده و به بقیه نواحی تناسلی تان پخش می شوند.

زگیل تناسلی با بوسیدن یا دست دادن منتقل می شود؟

روابط عادی (دست دادن، بوسیدن، …) یا استفاده از ظروف، حمام، استخر یا دستشویی مشترک با فرد آلوده باعث انتقال HPV نمی شود اما داشتن رابطه دهانی با فرد آلوده به ویروس hpv علت ایجاد زگیل تناسلی بدون رابطه می باشد.

خطر انتقال زگیل تناسلی در چه کسانی بیشتر است؟

افراد زیر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به اچ پی وی هستند:

 • بیماران سرطانی یا تحت رادیوتراپی
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (افراد مبتلا به ایدز، بیماران پیوند عضو، …)
 • زنان سیگاری
 • خانمهایی که شرکای متعددی دارند

دختران هم دچار زگیل تناسلی می شوند؟

علت بروز زگیل تناسلی در دختران مجرد همیشه رابطه جنسی بدون دخول نیست. بلکه می تواند به دلیل اپیلاسیون یا لیزر بیکینی در سالن های غیربهداشتی یا استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده به اچ پی وی باشد.

زگیل تناسلی و بارداری

زگیل تناسلی باعث نازایی در زنان نمی شود، مگر اینکه فرد دچار سرطان دهانه رحم شده باشد که باروری یا بارداری را سخت می کند.

احتمال انتقال اچ پی وی به نوزاد یا جنین چقدر است؟

در حین زایمان طبیعی ممکن است اچ پی وی به نوزاد منتقل شود. برای پیشگیری از انتقال زگیل به نوزاد، عمل سزارین انجام می دهیم. در دوره شیردهی هم نوزادان با خوردن شیر مادر آلوده، دچار زگیل مشکل نمی شوند.

نحوه تشخیص HPV در بارداری

برای زنان باردار تست HPV تجویز نمی شود. بلکه بیماری آنها حین معاینه لگنی یا تست پاپ اسمیر تشخیص داده می شود.

درمان زگیل تناسلی در بارداری ممکن است؟

درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری را باید به بعد از زایمان موکول کنید. مگر اینکه زگیلها خیلی بزرگ باشند و برای زایمان دردسر ایجاد کنند. در این صورت با روشهای مختلفی می توان این زگیلها را در طول بارداری برداشت.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

آلودگی به تیپهای پرخطر hpv در بعضی خانمها باعث تغییرات پیش سرطانی یا سرطان در سلولهای دهانه رحم می شود. اگر جلوی پیشرفت سرطان را نگیرید، زگیل تناسلی می تواند کشنده باشد. چون سرطان دهانه رحم، چهارمین سرطان کشنده در زنان است. دیگر عوارض زگیل تناسلی عبارتند از:

سرطان های دستگاه تناسلی

تیپهای پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی علاوه بر سرطان سرویکس (دهانه رحم) می تواند منجر به سرطان واژن، مقعد، دهان یا گلو نیز شود.

سرطان-دستگاه-تناسلی-با-اچ-پی-وی-پر-خطر

خطرات زگیل تناسلی در بارداری

زگیلهای بزرگ تناسلی در زنان باردار می توانند باعث سوزش یا انسداد ادرار شده و عوارض زیر را ایجاد کنند:

 • کاهش خاصیت ارتجاعی واژن موقع زایمان طبیعی
 • خونریزی زگیلها موقع زایمان و پخش شدن عفونت اچ پی وی
 • خطر انتقال زگیل به نوزاد و انسداد راه تنفسی نوزاد
 • زایمان زودرس
 • سزارین اجباری

خطرات زگیل مقعدی در زنان

اگر زگیل تناسلی از انواع پرخطر باشد احتمال بروز خطراتی مثل سرطان مقعد، سرایت ویروس به واژن و ابتلا به سرطان دهانه رحم هست.

زگیل مقعدی می تواند منجر به ایدز شود؟

زگیل مقعدی به خودی خود منجر به ایدز نمی شود. اما چون سیستم ایمنی کسی که دچار زگیل شده پایین است، ممکن است به ویروس ایدز نیز آلوده شود.

برای زگیل تناسلی چه دکتری باید رفت؟

اگر به دنبال دکتر زگیل تناسلی در تهران هستید، می توانید از دکتر پوست، متخصص زنان یا جراح عمومی کمک بگیرید. اما متخصص زنان برای درمان زگیل تناسلی گزینه بهتری برای خانم ها است. چون کلینیک اچ پی وی این متخصصان مجهز به آزمایشهای تشخیصی سرطان دهانه رحم نیز هستند.

خانم دکتر فرخی پور یک دکتر زنان خوب در تهران برای زگیل تناسلی است که به کمک تجهیزات مرکز ایشان می توانید وضعیت دهانه رحم  را کاملا چک کرده و به بهترین دستگاههای درمان زگیل تناسلی دسترسی داشته باشید.

برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی در تهران، شما هم می توانید از خدمات مرکز تخصصی زگیل تناسلی خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

روشهای تشخیص زگیل تناسلی

کسانی که دچار زگیل تناسلی شده اند، طبق تجویز متخصص زنان به آزمایشهای زیر نیاز دارند:

آزمایش اچ پی وی

برای تشخیص ابتلای فرد به اچ پی وی و تعیین نوع زگیل تناسلی از تست HPV استفاده می شود.

تست hpv با آزمایش خون انجام می شود؟

نمی توان hpv را با خون بررسی کرد و برای تعیین نوع اچ پی وی باید از ترشحات واژن، ادرار یا بافت زگیل تناسلی بیمار نمونه برداری شود.

کی جواب اچ پی وی حاضر است؟

ظرف ۷۲ ساعت جواب آزمایش اچ پی وی آماده می شود.

تفسیر جواب آزمایش اچ پی وی

جواب آزمایش اچ پی وی اگر مثبت باشد، فرد به تیپهای پر خطر این ویروس آلوده است. اما جواب منفی نشان می دهد به انواع پرخطر این ویروس مبتلا نیستید.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر برای بررسی وضعیت سلولهای سرویکس و علت بروز تغییرات آن انجام می شود. ممکن است علت این تغییرات عفونتهای واژینالی، سرطان دهانه رحم یا هر مورد دیگری باشد.

تست پاپ اسمیر درد دارد؟

تست پاپ اسمیر درد ندارد ولی بخاطر خراش های نمونه برداری (بیوپسی) ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید که خیلی زود برطرف می شود.

تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر مثبت یعنی اینکه تغییراتی در دهانه رحم دیده شده است، اما این به معنی سرطان سرویکس نیست. بلکه باید معاینات دقیقتری صورت بگیرد و علت تغییرات (دیسپلازی) بررسی شود. پاپ تست منفی هم نشان می دهد که سلولهای سرویکس عادی هستند و هیچ مشکلی ندارند.

علائم-سرطان-دهانه-رحم

تست کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش بسیار دقیق برای بررسی دهانه رحم، تشخیص سرطان دهانه رحم یا مرحله پیشرفت آن است.

کولپوسکوپی درد دارد؟

این یک عمل جراحی نیست و نیازی به بیحسی ندارید و تا زمانی که نیازی به بیوپسی نباشد، تست کولپوسکوپی بدون درد است.

آزمایش کولپوسکوپی چه عوارضی دارد؟

در صورت نمونه گیری از دهانه رحم معمولا بیمار کمی احساس درد، کرامپ (گرفتگی) و لکه بینی دارد که با مصرف مسکن های معمولی برطرف می شود.

تفسیر جواب کولپوسکوپی

اگر جواب کولپوسکوپی برای اچ پی وی مثبت باشد، یعنی تغییراتی در دهانه رحم دیده شده و باید چکاپ های منظم و درمانهای لازم برای پیشگیری از پیشرفت سرطان انجام شود. تست منفی هم نشان می دهد دچار سرطان نشده اید.

چه کسانی باید کولپوسکوپی کنند؟

اگر جواب تست hpv، پاپ اسمیر یا هر دو مثبت بود، حتما باید تست کولپوسکوپی را انجام دهید تا وضعیت دهانه رحم مشخص شود.

تشخیص سرطان سرویکس در دختر مجرد

به خاطر پرده بکارت، تست کولپوسکوپی و پاپ اسمیر را نمی توان برای دختران باکره انجام داد. به جای آن از نمونه برداری ترشحات واژن استفاده می شود که البته آزمایش دقیقی نیست.

روشهای درمان زگیل تناسلی زنان در تهران

به گفته خانم دکتر فرخی پور، هیچ روشی برای درمان صد در صد زگیل تناسلی نیست و این ویروس باید طی چند ماه تا ۲ سال توسط سیستم ایمنی بدن پاکسازی شود. در مراکز تخصصی درمان زگیل تناسلی در تهران می توانید به کمک روشهای زیر درمان قطعی زگیل تناسلی (ضایعات پوستی) را انجام دهید:

درمانهای دارویی

بهترین دارو برای از بین بردن زگیل تناسلی، استفاده از داروهایی مثل ایمیکویمود (آلدارا، زیکلارا)، پودوفیلین و پودوفیلوکس (کوندیلوکس)، تری کلرواستیک اسید (برای سوزاندن زگیلهای داخلی) و سینکاتچینز (برای مقعد و اطراف آن) است. همچنین از قرص AHCC برای درمان زگیل تناسلی هم استفاده می شود. این دارو باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و با قوی شدن سیستم ایمنی این بیماری پاک می شود.

مصرف این داروها ممکن است با عوارضی مثل تحریک پوستی، التهاب، درد، خارش، … همراه باشد. درمان با این روش چند ماه طول می کشد و برای درمان سریعتر می توانید از روشهای دیگر استفاده کنید.

منجمد کردن یا کرایوتراپی

در این روش از گاز نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیلهای سطح پوست و نابودی آنها استفاده می شود. احساس درد و تورم در ناحیه تحت درمان از عوارض فریز زگیل تناسلی هستند.

سوزاندن زگیلها

در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن و کشتن سلولهای زگیل تناسلی استفاده می شود. درد و سوزش در محل درمان از مهمترین عوارض بعد از سوزاندن زگیل تناسلی است که با کمپرس سرد یا مصرف داروهای مسکن بهبود می یابد.

لیزر زگیل تناسلی در تهران

لیزر زگیل تناسلی نیازی به بیحسی یا استراحت بعد از درمان ندارد. درمان با این روش بدون عارضه، سریع، قطعی، بدون درد و خونریزی است.

اما ایجاد زخم در محل زگیل، درد و سوزش از عوارض لیزر زگیل تناسلی هستند. دو هفته بعد از لیزر می توانید از کرمهای ترمیمی برای نماندن جای اسکارها استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی با پلاسماتراپی

در این روش با امواج پلاسما، سلولهای زگیل تخریب می شوند. این یک روش سریع برای از بین بردن زگیلهای تناسلی است که برخلاف لیزر هیچ زخم و اسکاری نمی دهد و فقط جای آن کمی پوسته پوسته و متورم می شود.

این روش، جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی در تهران است که زگیلهای داخل واژن را هم از بین می رود. پلاسماتراپی زگیل تناسلی یک روش درمان بدون درد، عارضه و ایجاد بخارات سمی ناشی از سوزاندن زگیلها است.

جراحی

از روشهای جراحی مثل الکتروسرجری برای برداشتن زگیلهای خیلی بزرگی استفاده می شود که با روشهای دیگر درمان نمی شوند. برای درمان با این روش به بیحسی موضعی نیاز دارید.

درمان زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف یعنی اینکه زگیلهای شما ریز و کم تعداد هستند و اگر از تیپهای های ریسک باشند به درمان و مراقبت نیاز دارند چون احتمال بروز سرطان دهانه رحم با زگیل تناسلی خفیف هم هست.

زگیلهای خفیف هم طی ۲ سال برطرف می شوند و تا زمانی که روی پوستتان هستند، خطر انتقال آنها به شریک جنسی تان هست. بنابراین بهتر است با روشهای بالا برای درمان زگیل تناسلی خفیف اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه روشهای برداشتن زگیل تناسلی در زنان

علل-سرطان-دهانه-رحم

برای درمان زگیل تناسلی با پلاسماتراپی در تهران، می توانید از خدمات مرکز تخصصی زگیل تناسلی خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

نکاتی درباره بعد از درمان اچ پی وی

بعد از درمان زگیل های تناسلی معمولا سوالات زیر برای بیمار ایجاد می شود:

برگشت زگیل بعد از درمان ممکن است؟

تا زمانی که ویروس hpv در بدن شما هست، دوباره ممکن است زگیلها عود کنند. درمان با روشهای لیزر و پلاسماتراپی در بین روشهای دیگر کمترین درصد احتمال عود را دارند. بیشترین عود زگیل تناسلی در زنانی است که دخانیات مصرف می کنند.

بعد از درمان زگیل تناسلی می توان باردار شد؟

بله. بعد از درمان زگیلها می توانید باردار شوید و روشهای درمانی مشکلی برای باروری یا باردار شدن شما ایجاد نمی کنند.

بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی را باید به زمانی موکول کنید که حداقل از مشاهده آخرین زائده های پوستی hpv روی ناحیه تناسلی گذشته باشد.

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

هزینه درمان زگیل تناسلی بستگی به روش درمان و تعداد جلسات آن دارد. در بین روشهای درمان زگیل تناسلی، روشهای دارویی ارزانترین و درمان با لیزر از گرانترین روشهای درمان است.

پلاسماتراپی بهتر است یا لیزر زگیلهای تناسلی؟

پلاسماتراپی زگیل تناسلی ارزانتر از لیزر زگیلها است. این روش بدون عارضه، سریع، قطعی و تقریباً دائمی است. بنابراین به صرفه تر از لیزر زگیل تناسلی است.

روشهای پیشگیری از زگیل تناسلی

برای پیشگیری از زگیل تناسلی باید تعداد شرکای جنسی خود را محدود کرده و موقع رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. زدن واکسن اچ پی وی هم می تواند شما را در برابر تیپهای پر خطر این ویروس مقاوم کند.

واکسن برای زگیل تناسلی

بهترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم، واکسیناسیون در برابر تیپهای پر خطر اچ پی وی است. این واکسن ها در دو نوع زیر در ایران یافت می شوند:

گارداسیل: واکسن خارجی گارداسیل شما را در برابر ۴ تیپ زگیل تناسلی ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ محفاظت می کند.

پاپیلوگارد: این واکسن ایرانی است و در برابر تیپهای پر خطر ۱۶ و ۱۸ محافظت ایجاد می کند.

درد، تورم و التهاب از رایجترین عوارض واکسن های زگیل تناسلی هستند و تعداد کمی از افراد ممکن است دچار واکنش های آلرژیک، غش، تب یا علائم غیرعادی دیگر شوند.

دوز تزریق واکسن زگیل تناسلی

پاپیلوگارد و گارداسیل را در سنین زیر ۱۵ سال در دو نوبت و با فاصله ۶ ماه باید تزریق کنید. برای سنین بالای ۱۵ تا ۴۵ سال نیز ۳ دوز واکسن باید تزریق شود. دوز دوم ۲ ماه بعد از دوز اول و دوز سوم نیز ۶ ماه بعد از اولین دوز تزریق می شود.

واکسیناسیون-زگیل-تناسلی

واکسن پاپیلوگارد بهتر است یا گارداسیل؟

هر دو واکسن خوب هستند. تفاوت آنها در این است که پاپیلوگارد (واکسن ایرانی) نسبت به واکسن گارداسیل فقط در برابر تیپ ۱۶ و ۱۸ مقاومت ایجاد می کند. اما هزینه پاپیلوگارد کمتر از گارداسیل و قابل دسترس تر است. این واکسن ها را باید در مطب توسط پزشک زنان تزریق کنید.

زدن واکسن اچ پی وی در بارداری خطرناک است؟

چون پاسخ ایمنی بدن شما به واکسن مشخص نیست، نباید در طول بارداری واکسن بزنید. اگر دوزهای یادآور شما به زمان بارداری تان خورده است، این دوز را بعد از زایمان تزریق کنید.

بعد از دریافت واکسن اچ پی وی کی می توانم باردار شوم؟

بهتر است مدتی بعد از زدن واکسن صبر کنید تا واکنش سیستم ایمنی بدنتان به واکسن معلوم شود. بعد از آن می توانید باردار شوید.

بهترین مرکز تخصصی زگیل تناسلی زنان در تهران

مطب دکتر صفورا فرخی پور یکی از مراکز تخصصی زگیل تناسلی خانم ها در تهران است. در این مرکز می توانید از خدمات واکسیناسیون زگیل تناسلی؛ انواع روشهای تشخیص زگیل و سرطان دهانه رحم و نیز بهترین و جدیدترین روشهای درمان زگیل تناسلی برخوردار شوید.

برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی و عوارض آن در تهران، شما هم می توانید به مطب دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان مراجعه و از تجربه ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۵۹۱۰۲ تماس بگیرید.

اگر شما هم سوالی درباره زگیل تناسلی و روشهای درمان آن دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را بپرسید.

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *